11 August 2009

Muinastuled

Vot selline meil potsatas postakasti. Mõte hea, sest paha pole see, ütles keegi sõber ammu.

Kaarel


Hea Eesti inimene, kes hoolid merest ja Eesti merendusest!

Veebiportaal Mereblog koos Rannarahva kojaga kutsub Sind 29. augustil mere äärde. Lihtsalt randa või sadamasse, et osa võtta traditsioonilisest muinastulede ööst. Peale sinu on kutsutud veel tuhanded inimesed, et koos endale ja teistele meelde tuletada, et oleme mererahvas ja meri on osa meie elust.

Jaan Tätte ütles laulu- ja tantsupeol intervjuus Eesti Päevalehele: Kahjuks pole meil sadamaid. Muidu ma kutsuks inimesi mereelu elama, kuniks meil seda ilusat suveilma on. Hämmastav on see, et mina olen eluaeg merel olnud ja mõtlen, et kõik inimesed on
järelikult merel olnud. Aga kõik muusikud ja lauljad, kes meil laevas on käinud, räägivad, et on esimest korda. See ehmatab. On mereriik ja inimesed pole merel käinud! See asi tuleb ära lõpetada! http://www.epl.ee/artikkel/472708 Samuti saime inspiratsiooni Jaan Tätte ilusast merelaulust Tuulevaiksel ööl. Alustame väikeste sammudega. Esiteks kutsume lihtsalt mere äärde.

Muinastulede ööl süüdatakse kell 2130 randades ja sadamates märgutuled, eesmärgiks on süüdata nii palju lõkkeid ja tõrvikuid, et igas mereäärses kohas oleks näha vähemalt kahte tuld. Kui Sul on võimalus, süüta ka enda tuli, et teistele endast märku anda. Tule ise, kutsu lähedased ja sõbrad kaasa, kutsu naabrid ja terve küla. Tule lihtsalt mere äärde.

Mis on muinastulede öö? MTÜ Kultuuriselts Hirvepark: Vanimad kirjalikud andmed tuledega teadete edastamisest Läänemere regioonis pärinevad viikingiajast. Siis toimis Rootsi ja Soome ranniku laevateede ääres juba ühtne, ulgumerelt kuni sisemaani ulatuv valvesüsteem. Sellesse pidi iga ranniku kogukond andma oma kindlaksmääratud panuse ja kandis küllalt ranget vastutust teate mitteedastamise korral. Väino Poikalainen Muinastaide Seltsist peab tõenäoliseks, et samalaadne signaaltulede korraldus oli kasutusel ka Eesti rannikul.

Muistsete märgutulede taaselustamise algatas Turumaa Kultuurinõukogu ja 1992. aastal süüdati Soomes esimesed muinastuled. Kaasaegsete muinastulede kandev idee on ühtsuse propageerimine Läänemere ranna- ja maarahva seas, maaelu edendamine, kultuuripärandi säilitamine, erinevate maapiirkondade omavahelise läbikäimise ja koostöö arendamine.

Sellest ajast peale süttivad lõkked igal aastal augustikuu viimase laupäeva õhtul kell 21.30. Muinastulede kett on liikunud üle Põhjalahe Ahvenamaa kaudu Rootsi, lõkkeid süüdatakse Läti, Leedu, Poola, Saksamaa ja Taani randades, Eestis Läänemere ääres ja ka sisemaal.

Muinastulede ööd on mitmes kohas juba mitu aastat tähistatud, seekord soovime, et sellest võtaks osa ka need, kes sellest traditsioonist varem ei teadnud, aga kel soovi ja võimalust.

Ideed sai esitletud Kuressaare merepäevadel merepoliitika konverentsil, et kutsuda kõiki saarlasi mere äärde muinastulede öö tulesid vaatama ja võimalusel ka ise see süüdata. Praeguseks on tagasiside olnud rohke ja ka teistes maakondades soovitakse ettevõtmisega ühineda.

Korjame kogunemiskohtade ja tulede süütajate kohta infot, et see veebikaardile üles märkida. Kõik, kes sõnumit ja kutset levitavad, on südamest tänatud. Anna endast teada meiliaadressile muinastuled[ätt]mereblog.com või helista alloleval telefoninumbril. Anna teada, kes oled, kuhu mereranda või sadamasse lähed ja kui paljud sinuga kaasas on. Hea, kui teed ka oma asukohast ja osalejatest fotod ja saadad meile. Veebikaardi nimi on Muinastulede öö Eestis, 2009.


Tule mere äärde, usu, see on võimas tunne, kui näete rannikul mitmeid tulesid süttimas.

Üleskutse ka Mereblogis: mereblog.com 10. augustil oli muinastulede öö kutsest ka rannarahva kojas juttu (Viimsi muuseumid). Algas töö sõnumi laiemaks levitamiseks. Avatud on ka foorum diskusiooniks: Livehouse.ee


Kohtumiseni mere ääres,

Mereblogi meremehed
Mairold Vaik ja Dan Heering
muinastuled[ätt]mereblog.com
5219785
www.mereblog.com

P.S. Kui see palju tüli ei tee, palun edasta see kutse ka neile, kes tahavad sellest teada. Kui võimalik, edasta teade ka oma valla või linna ajalehe toimetajale, sest püüame kutse saata igaüheni, ka neile, kes ei ole arvutiinimesed. Ka ootab mõni su naaber kutset väljaprindituna oma postkasti. Teretulnud on täiendavad üleskutsed ja igaüks, kel võimalust ja tahtmist, võib meedia teel kutset levitada, anda intervjuusid ja kirjutada omapoolseid artikleid. Sest ajame ju koos ühist asja! Täname kaasaaitamise eest!

P.P.S Kui oled otsustanud sel päeval mere äärde minna, siis talita loodushoidlikult. Parem mitte süüdata suurt lõket kaitsealadele ega tuleohtlikult kuivadele randadele. Samuti palume kogu kaasavõetu, millega loodus ise hakkama ei saa, endaga tagasi viia.